Úvod

Obrázek

Ukázky

Tipy

Šablony

Kytka

Vetrník

Dekorace

 

 

 

 

  

DEKORACE

Ozdobit snímatelnými barvami si můžete různé předměty. A dá se to dělat různými technikami. Není nic jednoduššího, než si nakreslit normálně na folii obrázek a potom ho nalepit na nějaký hladký povrch. Takto můžete ozdobit například sklenice nebo hrnečky. Nádobí můžete normálně umývat, ale ne drátěnkou a nesmí se dávat do myčky. Sklenice s krysákem je moje, používám ji denně a obrázek v pohodě drží :)

 

V domácnosti je spousta míst, která si můžete ozdobit. Stačí jen aby tyto plochy byly hladké. Koupelna je ideální místo pro snímatelné barvy. Mnoho lidí si zdobí například obkladačky v koupelně nebo zrcadla. Jen tento obyčejný rámeček na zrcadle ho skvěle oživil.

Na tyto krabičky na vatové tyčinky jsem barvami kreslila rovnou a obrázky z nich nejdou sloupnout, protože umělá hmota obsahuje PVC.

 

Tyto plastové krabičky jsou zase od zmrzliny. Díky rychlé dekoraci můžete mít malý úložný prostor na cokoliv.

Na hotové obrázky můžete také nalepit plastická očka, a tím obrázek oživit. Taková očka se dají sehnat v papírnictví.

 

Tyto dvě krabičky jsou obyčejné papírové s hladkým povrchem a všechno co je hladké se dá pomalovat :)

Na Vánoce rozdáváme cukroví a k tomuto účelu jsem ozdobila jednu obyčejnou krabičku.

A tohle je moje truhlička s dětským pokladem. Potřebovala oživit a pár tématických obrázků tomu pomohlo :)

Na internetu je mnoho dalších stránek, tipů a diskusních fór, kde se dozvíte, jakými způsoby můžete se snímatelnými barvami pracovat. Pokud nemáte úplně klidnou a přesnou ruku, tak existuje možnost, že si na folii nanesete podle pravítka konturou rovné čáry, necháte je zaschnout a pak je nalepujete na objekt, který chcete ozdobit. Tuto techniku jsem vyzkoušela například na lahvičce vpravo. Napodobenina mozaiky vlevo je kreslená přímo na lahvičku.

Snímatelné barvy můžete kombinovat s dalšími materiály, například s korálky, provázky nebo drátky. Můžete prostě zdobit všechno, co vás napadne. Můj dobrý kamarád Jindra po mě vždycky chtěl nějaký nový obrázek, který si lepil do auta na postranní okénko.

Velice často se z barev dělají různé závěsné dekorace. Najdete je v odkazu Ma Galerie - Mobiles. Jsou to například rybičky do koupelny, nebo pohádkové motivy do dětských pokojů.

Absolutně úžasná je průhledná barva. Dá se s ní dělat spousta věcí. Jak už jsem psala, je vhodná pro ředění příliš husté barvy. Pokud máte nějakou barvičku už déle nebo jste ji už hustší zakoupili a nepracuje se s ní úplně nejlépe, tak je nejvhodnější naředit ji bezbarvou barvou. Průhledná se dále především používá na drobné okrajové části obrázku, aby se s ním dobře manipulovalo. Třeba na ptačí nožičky, které se omalují bezbarvou barvou a potom se obrázek lépe slupuje a nalepuje. Někteří lidé celý obrázek po zaschnutí ještě navíc přetřou průhlednou barvou, aby byl pevnější.

Průhledná barva se dá ještě využít ke dvěma dalším věcem. S její pomocí můžete "zakonzervovat" například čtyřlístek, který najdete v trávě a mít ho tak stále zelený na památku. Nebo jiné lístky a květy, které vás napadnou. Lístek pak jen položíte na folii a potřete nejprve trochou barvy ze spodní strany, pak ho otočíte a zapatláte barvou seshora a necháte na folii zaschnout. Barvy není potřeba použít hodně. Chce to vyzkoušet a může se také stát, že takový výtvor pak dlouho zasychá, takže je potřeba trpělivost..

Další skvělá možnost je použít transparentní barvu na ubrousky. Podobně jako při ubrouskové technice - decoupage použijete jen vrchní část ubrousku, na které je natištěn obrázek. Takže nejprve si koupíte ubrousek s obrázkem, který vám vyhovuje, vystřihnete ho a oddělíte vrstvy ubrousku a vezmete jen tu horní. Na folii nanesete trochu průhledné barvy a ubrousek na ní položíte. Ubrousek se zkrabatí a podle mých zkušeností je nejlepší ho prsty uhladit a barvu po něm rovnoměrně rozetřít. Musíte s ním pracovat velice opatrně, protože se snadno trhá. Po zaschnutí je obrázek jemně průhledný, protože vrchní část ubrousku je slabounká.

 

Ideální pro obrázky duchů, nebo třeba je hvězd je fluorescentní barva - svítí ve tmě. Opravdu funguje, je potřeba jí nanést pořádnou vrstvu.