Úvod

Obrázek

Ukázky

Tipy

Šablony

Kytka

Vetrník

Dekorace

 

 

 

  

POSTUP

Barvy se dělí na vymalovávací barvy a kontury. Vymalovávacích barev se prodává mnoho odstínů, kontur už méně. Základní konturou je černá, dále se prodává zlatá, stříbrná, bronzová, bílá, průhledná a další. Všechny kontury jsou pěkné a vzájemně se dají kombinovat, takže v jednom obrázku můžete mít několik barev konturovacích čar. Zlatá i stříbrná kontura dokáže narozdíl od černé obrázek krásně oživit, ale černou rozhodně doporučuji mít vždy - ta je základ. Dále se prodávají barvy se třpytkami a flitry. Barvy jsou tekuté a neprůhledné - mají mléčnou barvu a když zaschnou, tak zprůhlední a získají lesk. Množství nanesené barvy ovlivňuje průhlednost obrázku. Také každá barva je trošku jinak průhledná, některá více a některá méně. 

Nejdříve si na papír nakreslíte obrázek, který chcete barvami namalovat. Můžete si ho vytisknout z internetu nebo vzít jakýkoliv jiný. Obrázek vložíte do hladké zakládací fólie, kterou koupíte v papírnictví nebo pod folii, kterou jste si zakoupili společně s barvami. 

Na namalování obrázku potřebujete nejprve konturu. Tou obtáhnete všechny obrysové čáry a počkáte až zaschnou. Většinou to trvá tak půl hodiny nebo hodinu. Z vlastní zkušenosti obtahuji obrysové čáry dvakrát. Počkám až zaschne první vrstva a na ní nanesu druhou. Obrázek je pak silnější, lépe se s ním manipuluje a déle vydrží.

Potom již do míst, která jsou ohraničená konturami malujeme samotnými barvami. Fantazii se meze nekladou a můžete se na obrázcích vyřádit. Barvy se nanášejí na fólii přímo z lahvičky. Míchat se tedy dají až na samotné fólii. Nebojte se dát na fólii pořádné množství barvy, ale dávejte si pozor, aby barva nepřetekla přes konturové čáry. Plochy barev musí sahat až ke konturám. Nesmějí tam tedy nikde zůstávat prázdná místečka - to by se pak obrázek mohl po zaschnutí trhat. Pokud později objevíte nějaké volné místo, můžete tam ještě nanést barvu. Třeba i když už je obrázek nalepený na okně.   

Po domalování se obrázek nechá zaschnout. Trvá to tak 12 - 24 hodin. Teplo schnutí urychluje, takže pokud potřebujete obrázek rychle hotový, dejte ho pod lampičku nebo opatrně fénujte. Hlavně do barev nesahejte a počkejte, až obrázek skutečně úplně zaschne.

Poté se obrázek z fólie sejme a nalepí na okno, zrcadlo, kachličky nebo jakýkoliv hladký povrch. Malý obrázek si můžete nalepit i na skleničku nebo porcelánový hrnek. Polepené nádobí se musí mýt opatrně (rozhodně ne drátěnkou) a nesmí se dát do myčky. 

Často se stává, že v barvě se objeví malé bublinky, které obrázku příliš neprospívají. Bublinky propíchněte špendlíkem nebo jehlou, ihned jak domalujete obrázek. Barva ještě nesmí být zaschlá.

K práci používáme také párátko nebo silnější jehlu - prolínáme jimi barvy, jak vidíte na obrázku s rybičkou. Nejdříve jsem si nakreslila žluté a červené proužky vedle sebe a potom párátkem prolnula. Barvy také míchám mezi sebou přímo na folii při nanášení jednou z nich přímo uzávěrem. Vatové tyčinky do uší nebo ubrousek slouží k utírání barvy, která přeteče přes kontury.