Úvod

Obrázek

Ukázky

Tipy

Šablony

Kytka

Vetrník

Dekorace

 

 

  

 

 

DALŠÍ INFORMACE

Nekupujte si v obchodech drahé šablony ani fólie na kreslení. Nejlepší je, když si šablonu sami nakreslíte nebo stáhnete obrázky z internetu. Místo speciálních fólií si kupte v papírnictví hladké zakládací obaly, které se dávají do šanonů. Říká se jim také eurofolie nebo závěsné folie. Důležité je, aby to nebyly ty s hrubším (porézním povrchem). Použít se také dá většina obalů na sešity a umělohmotné desky. Ale může se stát, že narazíte na desky, ze kterých obrázek nepůjde odloupnout. Taková folie je vyrobena z PVC a tam musíte nechat navždycky nebo ho obstřihnout a někam třeba zavěsit. Hladké zakládací obaly jsou ale stoprocentní jistota a v jednou balení jich máte třeba deset. Šablonu dovnitř jen vložíte, sama tam drží a nemusíte ji přilepovat nebo jinak upevňovat.

Nekombinujte různé značky barev! Několikrát jsem to zkoušela a není to dobrý nápad. Obrázky měly po zaschnutí pokřivený povrch a byly v nich dokonce jakoby krátery, jak můžete vidět na tomhle letadýlku. Na jeden obrázek používejte jen jednu značku barev.

Dávejte pozor na kryty špičky uzávěru barev. Kryty jsou totiž dost maličké a je snadné je ztratit. Často se mi stává, že s nadšením maluji a pak docela dlouho lezu po kolenou a hledám ten malej čumprlík. Barvy značky NERCHAU mají na uzávěru takovou tyčku, kam při používání barvy můžete kryt umístit a po dokončení malování zase vrátit na vršek a neztratí se vám.   

Když lahvičku s barvou vypotřebujete, schovejte si celý uzávěr. Může se vám hodit. Umělá hmota přece jen moc nevydrží a stalo se mi, že jsem se snažila utáhnout uzávěr co nejvíce a praskl mi. Proto se hodí mít v zásobě pár náhradních. Naopak nemá vůbec smysl schovávat vypotřebované lahvičky celé, ty se nedají na nic použít.

Důležité je mít vrchní uzávěry dost utažené a vždy, když barvu nepoužíváte jí mít úplně zavřenou. Barvy vysychají a tvoří se uvnitř zaschlé kusy. Stane se, že takový kus ucpe špičku a barva z lahvičky nevytéká ven. V tomto případě použijte dlouhý špendlík a špičku seshora propíchněte. Někdy to nepomůže, pak musíte odšroubovat celý uzávěr a zaschlé kusy barvy vytahat. Většinou jsou v uzávěru, ve špičce uzávěru, ale také v hrdle lahvičky.  

Jak jsem již napsala v postupu, je dobré dělat dvojitou vrstvu kontury. Obrázek je pak silnější a mnohem lépe se sundává z folie a nalepuje na okno. Především u větších obrázků se může stát, že budete mít se sundáváním problém. Pokud ovšem nanesete dostatečně silnou vrstvu barvy, vše bude OK.

Dávejte si pozor, abyste si barvou moc nepotřísnili oblečení. Z některých druhů oblečení jsem barvu sloupla, ale z nějakých ji vůbec nemůžu dostat dolů.

Když máte barvy dlouho doma nebo byly dlouho v obchodě a zdá se vám, že barva není dost tekutá, tak ji můžete naředit. Nejlepší je ředit ji bezbarvou - průhlednou barvou. V lahvičce je tato barva bílá, ale po zaschnutí zprůhlední. Na lahvičče je napsáno Kristall Klar. Barvy se dají také ředit vodou. Někteří lidé používají průhlednou barvu i tak, že celé zaschlé obrázky s ní ještě přetřou. Většinou se používá na okrajích, kde jsou různé malé výběžky, se kterými se těžko manipuluje při slepování.   

Slyšela jsem rady, že je dobré dát obrázek na chvíli do mrazáku, a pak jde lépe sundat. Toto řešení důrazně nedoporučuji, jelikož obrázek může přemrznout a pak popraská a škody už jsou nenapravitelné. Když je obrázek větších rozměrů, tak je prý dobré ho na chvíli dát do ledničky a teprve pak s ním manipulovat. Také je možné před tím než začnete malovat, namazat fólii trošičkou krému, přebytečný setřít a pak by měl jít obrázek dolů jako po másle. Každopádně pokud použijete barvy NERCHAU a zakládací fólie, tak by problémy se slupováním obrázku být neměly.

 

Když máte někde obrázek nalepený už dlouhou dobu a svítí na něj sluníčko, tak se může stát, že ztvrdne a pak jde sloupnout těžko. Může vám pomoci ho před sloupáváním vlhčit vodou. Barva nasaje vodu, a tím změkne.

Vytvořte si malý vzorníček vašich barev. Jelikož barvy jsou mléčné a lesk a průhlednost získají až po zaschnutí, tak si na folii můžete nanést jejich vzorky, abyste viděli, jak vypadají po zaschnutí. Pokud chcete nějakou barvu zesvětlit, můžete tak udělat přilitím bílé barvy.